Określanie wartości dynamicznych na potrzeby działań automatycznych

Zwykle po dojściu w procesie do działania ręcznego zostaje wyświetlone okno umożliwiające określenie informacji wymaganych przez to działanie. Kiedy osiągnięte zostaje działanie automatyczne, okno nie jest wyświetlane dla użytkownika, mimo że istnieje. Na przykład autoryzacja może nie wymagać wyświetlenia okna, ale może być pożądane zarejestrowanie danych dotyczących tego działania, takich jak nazwisko osoby autoryzującej dany proces. Informacje te mogą zostać wprowadzone do okna automatycznie, a następnie mogą być wyświetlane na późniejszym etapie, jeśli będzie to potrzebne.

Na potrzeby działania automatycznego można zdefiniować dane statyczne lub dynamiczne. Informacjami statycznymi jest określona wartość, na przykład przypisanie do użytkownika SA na konkretnym etapie lub ustawienie fragmentu tekstu jako tytułu. Natomiast informacjami dynamicznymi jest wartość określana w czasie wykonywania, na przykład przypisanie do bieżącego użytkownika lub użycie tytułu procesu jako tytułu zadania.

Wartości dynamiczne można określać na potrzeby przypisań i działań automatycznych.

Istnieje kilka typów wartości dynamicznych, których można używać. Są one omówione osobno.

  • Prosty Typ wartości — Umożliwia wypełnienie pola wartością pobraną z określonego atrybutu (na przykład wypełnienie pola Analityk w oknie Przypisanie nazwą użytkownika wpisaną w polu Utworzone przez użytkownika, aby automatycznie przypisać incydent analitykowi, który pierwotnie ten incydent zarejestrował). Więcej informacji można znaleźć w sekcji Określanie prostego typu wartości.
  • Typ wartości z kolekcji — Umożliwia wypełnienie pola wartością pobraną z określonego atrybutu konkretnego elementu kolekcji (na przykład wypełnienie pola Szczegóły w oknie Przypomnienie szczegółami notowania pochodzącego z kolekcji Notowania związanej ze zmianą, aby pozwolić na wysłanie określonego notowania pocztą e-mail). Więcej informacji można znaleźć w sekcji Określanie wartości z kolekcji dla działania automatycznego.
  • Typ wartości obejmujący makro — Umożliwia wypełnienie pola wartością makra środowiska uruchomieniowego (na przykład wypełnienie pola Analityk w oknie Przypisanie nazwą CurrentUser, aby automatycznie przypisać incydent do bieżącego analityka). Więcej informacji można znaleźć w sekcji Określanie bieżącego użytkownika lub grupy.

Jeśli do wypełnienia pola używany jest Typ wartości, w danym polu nie można użyć żadnego innego tekstu — Typ wartości powoduje usunięcie z pola wszelkiej innej zawartości.

  • Wstaw symbol zastępczy — Umożliwia dołączenie wartości środowiska uruchomieniowego jako części dłuższego fragmentu tekstu (na przykład dołączenie identyfikatora incydentu jako części szczegółów przypomnienia, które jest wysłane w postaci wiadomości e-mail do użytkownika końcowego, aby go powiadomić, że został dla niego zarejestrowany incydent). Więcej informacji można znaleźć w sekcji Dołączanie wartości środowiska uruchomieniowego do ciągów tekstowych.
  • Obliczenie — Umożliwia wypełnienie pola wynikami obliczenia. Więcej informacji na temat obliczeń można znaleźć w sekcji Obliczenia.

Pola obowiązkowe w oknach działań automatycznych

Inaczej niż w przypadku działań ręcznych, w oknach powiązanych z działaniami automatycznymi często trzeba wypełniać pola obowiązkowe. Wypełnienie pól obowiązkowych w oknie jest konieczne, gdy okno jest używane na potrzeby działania automatycznego na obiekcie nienależącym do cyklu życia. Jeśli na przykład działanie Dodaj notatkę jest działaniem automatycznym, konieczne jest określenie pola obowiązkowego Tytuł. Jeśli jednak działaniem automatycznym jest Utwórz zmianę, nie ma potrzeby określania pól obowiązkowych, ponieważ obiekt Zmiana jest obiektem cyklu życia.

Są jeszcze dwa inne wyjątki, kiedy nie trzeba wypełniać pól obowiązkowych związanych z działaniami automatycznymi:

  • gdy działanie automatyczne tworzy obiekt niezależny, taki jak nowy użytkownik w procesie Nowy rozpoczynający,
  • gdy działanie automatyczne aktualizuje istniejący obiekt.