Korzystanie z edytora obliczeń

Edytor obliczeń składa się z pięciu głównych obszarów:

Edytor — Jest to centralny obszar edytora obliczeń, w którym definiowane jest obliczenie. Podczas tworzenia nowego obliczenia automatycznie dodawany jest schemat obliczenia.

Copy
import System
static def GetAttributeValue(Incident):
    Value =
    return Value

gdzie Incident reprezentuje nazwę obiektu, na podstawie którego wykonywane jest obliczenie.

Dwa pierwsze wiersze tego obliczenia należy pozostawić w takiej postaci, jak powyżej. W wierszu Value = dodawana jest definicja obliczenia, a w wierszu return Value określa się wynik, który będzie zwracany z obliczenia.

Value jest domyślną nazwą zmiennej. Można ją zmienić na bardziej znaczącą dla danego obliczenia. Jeśli jednak zmieniony zostanie wiersz Value =, należy pamiętać, aby w odpowiedni sposób zmienić również wiersz return Value.

Wiersze Value = i return Value mają pojedyncze wcięcie. Poziom wcięcia poszczególnych wierszy obliczenia określa zakres różnych obszarów skomplikowanych obliczeń. Zapewnienie spójności i prawidłowości wcięć jest niezwykle istotne dla obliczenia.

Obliczenie można wpisać w obszarze Edytor lub można je zbudować, korzystając z trzech obszarów znajdujących się po lewej stronie. Edytor obliczeń udostępnia tylko podstawowe możliwości tworzenia obliczeń. Aby zastosować w obliczeniach bardziej zaawansowane możliwości, należy skorzystać z języka programowania Boo (więcej informacji można znaleźć na stronie Boo web site).

Po wprowadzeniu obliczenia należy kliknąć przycisk Testuj składnię, aby sprawdzić czy struktura obliczenia nie zawiera błędów. Należy pamiętać, że w tym teście sprawdzana jest wyłącznie składnia obliczenia. Nie jest sprawdzane, czy w obliczeniu używane są prawidłowe atrybuty.

Przycisk Testuj obliczenia umożliwia sprawdzenie wyniku obliczenia bez konieczności ukończenia pozostałej części projektu. Po kliknięciu przycisku Testuj obliczenia pojawia się okno dialogowe Testuj obliczenia. Jest w nim wyświetlany wynik domyślnego zapytania dla obiektu, na którym dane obliczenie jest oparte. Następnie można wybrać z listy jeden zapis, co spowoduje, że w oknie dialogowym zostanie wyświetlona wartość obliczenia, która zostałaby zwrócona dla wybranego zapisu.

Przycisk Resetuj powoduje przywrócenie pierwotnej postaci obliczenia, czyli postaci zapisanej w bazie danych.

Atrybuty — W drzewie Atrybuty wyświetlane są wszystkie atrybuty obiektu obliczenia, które są dostępne dla obliczenia. Aby dodać atrybut do obliczenia, należy kliknąć w wymaganym miejscu w edytorze, a następnie kliknąć dwukrotnie atrybut, który ma zostać dodany.

Operatory — Aby dodać operator matematyczny do obliczenia, należy kliknąć go dwukrotnie lub wpisać bezpośrednio. Na liście Operatory wyświetlane są operatory, których można używać.

Funkcje — Dostępna jest pewna liczba funkcji, które umożliwiają uwzględnienie w obliczeniu określonych wartości z bazy danych.

Szczegółowe informacje na temat korzystania z dostępnych funkcji można znaleźć w sekcji Funkcje obliczeń.

Zależności — Jest to lista atrybutów, do których istnieją odwołania w obliczeniu i które mogą wpływać na zmianę wartości obliczenia. System musi monitorować zmiany tych atrybutów, tak aby w odpowiedzi na zmiany atrybutów zależnych aktualizowana była wartość obliczenia.

Zaznaczenie pola wyboru Automatyczne wykrywanie zależności powoduje, że system zapewnia automatyczną obsługę listy zależności. Należy pamiętać, że w przypadku złożonego obliczenia (na przykład odwołującego się do atrybutów obiektów pokrewnych) obsługę zależności trzeba zapewnić samemu.

Panel Zależności jest wyświetlany jedynie w przypadku typów obliczeń Przed zapisaniem i Obliczenia okna.