Projektowanie tablic wskaźników w aplikacji Workspaces
Do tej pory z tablic wskaźników aplikacji Self Service komponentu Web Access można było korzystać w sekcji Samoobsługa aplikacji Workspaces. Za pomocą Projektanta tablic wskaźników można także projektować tablice wskaźników przeznaczone do użycia w aplikacji Ivanti Workspaces.
Uprawnienie Projektant tablic wskaźników dla aplikacji Workspaces
Użycie Projektanta tablic wskaźników w aplikacji Ivanti Workspaces jest kontrolowane przez uprawnienie Komponenty konfiguracji\Konfiguracja\Workspaces\Projektant tablic wskaźników oraz Komponenty konfiguracji\Konfiguracja\Designers\Konstruktor zapytań, które można ustawić za pomocą komponentu Administracja w Konsoli.
Informacje na temat ustawiania uprawnień znajdują się w sekcji Uprawnienia.
Korzystanie z tablic wskaźników aplikacji Self Service komponentu Web Access w aplikacji Workspaces
Tablice wskaźników obsługiwane przy użyciu aplikacji Self Service komponentu Web Access są wyświetlane w sekcji Samoobsługa aplikacji Workspaces przy użyciu tych samych reguł publikowania. Nie można jednak edytować tych tablic wskaźników za pomocą Projektanta tablic wskaźników w aplikacji Ivanti Workspaces. Dowolne zmiany projektowe wprowadzone w komponencie Web Access są widoczne także w aplikacji Workspaces.
W sekcji Samoobsługa można edytować tablice wskaźników, które zostały utworzone przy użyciu Projektanta tablic wskaźników aplikacji Workspaces.
Jeśli tablica wskaźników poddana migracji zawiera także nieobsługiwany gadżet, gadżet ten nie jest wyświetlany w aplikacji Workspaces, a układ projektu tablicy wskaźników zostaje zmodyfikowany w celu zajęcia pustego miejsca.
Utworzenie nowej tablicy wskaźników w aplikacji Self Service komponentu Web Access powoduje utworzenie odpowiadającej jej tablicy wskaźników dla aplikacji Workspaces, do której stosują się te same reguły publikowania.
Tworzenie i edytowanie tablic wskaźników za pomocą aplikacji Workspaces
Użytkownik dysponujący wymaganymi uprawnieniami może tworzyć i edytować tablice wskaźników aplikacji Workspaces w komponencie Zarządzaj tablicami wskaźników. Można też kliknąć ikonę w nagłówku wyświetlanej tablicy wskaźników.
Tablice wskaźników można dodać do sekcji Samoobsługa za pomocą Projektanta tablic wskaźników w aplikacji Workspaces albo przez utworzenie tablicy wskaźników w aplikacji Self Service komponentu Web Access i opublikowanie jej z użyciem Konsoli. Zmiany wprowadzane do tablic wskaźników aplikacji Self Service w komponencie Web Access są także stosowane do odpowiednich tablic wskaźników w aplikacji Workspaces.
Informacje na temat zarządzania tablicami wskaźników i ich publikowania można znaleźć w sekcji Zarządzanie tablicami wskaźników w aplikacji Workspaces. Informacje na temat dodawania i usuwania elementów menu można znaleźć w sekcji Zarządzanie menu w aplikacji Workspaces.
W przypadku tablicy wskaźników, która została zaprojektowana za pomocą Projektanta tablic wskaźników aplikacji Workspaces, można otworzyć tę tablicę wskaźników z poziomu paska nawigacyjnego, a następnie kliknąć ikonę w pasku tytułu, aby przejść do trybu edycji. Przycisk
jest dostępny tylko na większych wyświetlaczach.
W Projektancie tablic wskaźników można wykonywać następujące operacje:
- zmiana rozmiaru gadżetów przez przeciąganie ich krawędzi
- automatyczne rozszerzanie gadżetów w celu wypełnienia dostępnego miejsca za pomocą przycisków strzałek w nagłówku gadżetu
- przeciąganie gadżetów w inne miejsca na tablicy wskaźników
- edycja tytułu tablicy wskaźników
Aby zobaczyć, jak tablica wskaźników wygląda na innym typie urządzenia, należy kliknąć odpowiedni typ urządzenia w obszarze Tryby podglądu na pasku nawigacyjnym.
Aby usunąć skrót do tablicy wskaźników z sekcji paska nawigacyjnego, należy kliknąć przycisk Przywróć obok jego nazwy, natomiast w celu dodania skrótu do tablicy wskaźników do sekcji paska nawigacyjnego, należy kliknąć przycisk
Publikuj obok jego nazwy.
Aby zakończyć działanie Projektanta tablic wskaźników, należy kliknąć przycisk Anuluj.
Praca z gadżetami
Aby dodać nowy gadżet do tablicy wskaźników, należy kliknąć kafelek Dodaj nowy gadżet, a następnie wybrać wymagany typ gadżetu. Edycję właściwości gadżetu umożliwia ikona znajdująca się u góry gadżetu.
Aby dodać nowy gadżet do tablicy wskaźników:
- Kliknij opcję Dodaj nowy gadżet.
Zostanie wyświetlony panel Wybierz typ gadżetu. - Wybierz typ gadżetu, którego chcesz użyć:
Wykres (Kołowy, Pierścieniowy, Kolumnowy lub Słupkowy)
Siatka danych (na potrzeby listy wyników zapytania)
Zawartość (w celu dodania do tablicy wskaźników tekstu sformatowanego)
Łącze (w celu dodania łączy do innych stron)
Kalendarz (wyświetlenie kalendarza terminów dla obiektów z bazy danych)
Wyszukiwanie (w celu przeszukiwania wszystkich elementów lub tylko elementów konkretnych kategorii)
Kod kreskowy (dodanie czytnika kodów kreskowych)
W zależności od wybranej opcji wyświetlane są różne panele umożliwiające konfigurowanie gadżetu. (Więcej informacji na temat czytnika kodów kreskowych można znaleźć w odpowiednich sekcjach poniżej lub w sekcji Czytnik kodów kreskowych).
Aby zmienić wygląd gadżetu:
- W trybie edycji kliknij ikonę
u góry gadżetu, który chcesz zmodyfikować.
Zostanie wyświetlony panel Wizualizuj gadżet. - Kliknij opcję Zmień w kolumnie po lewej stronie, aby zmienić właściwości gadżetu.
Za pomocą panelu Wizualizuj gadżet można usunąć gadżet z tablicy wskaźników.
Wykresy
Dodając wykres do tablicy wskaźników, należy wybrać wymagany Moduł, Obiekt i Zapytanie (z listy zapytań zaprojektowanych za pomocą Projektanta zapytań i raportów w konsoli). Następnie za pomocą panelu Wizualizuj gadżet należy wprowadzić Nazwę gadżetu wyświetlaną u góry gadżetu, wybrać jeden z dostępnych Typów wyświetlania (Kołowy, Pierścieniowy, Kolumnowy lub Słupkowy) i jedną z Palet kolorów, a także wybrać atrybut Grupuj według na potrzeby wykresu.
Siatki danych
Siatki danych umożliwiają dodanie listy wyników zapytania do tablicy wskaźników. Dodając siatkę danych, należy wybrać wymagany Moduł, Obiekt i Zapytanie (z listy zapytań zaprojektowanych za pomocą Projektanta zapytań i raportów w konsoli). Po wybraniu tych elementów siatka danych zostaje wyświetlona wraz z panelem Wizualizuj gadżet, który umożliwia określenie następujących właściwości:
- Nazwa gadżetu — tytuł wyświetlany u góry siatki danych.
- Nagłówek podrzędny gadżetu — tekst wyświetlany pod nazwą gadżetu.
- Grupuj wyniki zapytania — zaznaczenie tego pola wyboru umożliwia grupowanie wyników zapytania według atrybutu, który wybiera się z listy Grupuj według.
Jeśli grupowanie stanowi część projektu dodanego zapytania, zapytanie to jest wyświetlane jako zgrupowane nawet wtedy, gdy pole wyboru Grupuj wyniki zapytania nie jest zaznaczone. Jednakże zaznaczenie tego pola wyboru pozwala zmienić atrybut, na podstawie którego zapytanie jest grupowane.
- Sortuj według — umożliwia wybór atrybutu, według którego zapytanie jest początkowo sortowane. Opcja ta jest niedostępna w przypadku zapytań zgrupowanych. Należy wybrać nazwę atrybutu używanego do sortowania w kolejności rosnącej lub nazwę atrybutu, po którym występuje ciąg znaków desc, do sortowania w kolejności malejącej.
- Szablon raportu — jeśli w Projektancie obiektów dodano do obiektu szablon raportu służący do zmiany wyglądu i działania listy wyników wyszukiwania, można go wybrać w tym miejscu. W stosownych przypadkach dostępna staje się lista Rozszerzony szablon raportu. Opcja ta jest niedostępna w przypadku zapytań zgrupowanych.
- Zapobiegaj uruchamianiu — uniemożliwia użytkownikom otwieranie rekordów z poziomu siatki danych.
- Określaj wysokość automatycznie — zaznaczenie tego pola wyboru powoduje dostosowanie wysokości siatki danych odpowiednio do zawartości. Gdy to pole wyboru nie jest zaznaczone, siatka danych jest wyświetlana w rozmiarze określonym w projektancie.
- Włącz filtrowanie — powoduje wyświetlenie lub ukrycie pola filtru u góry kolumn siatki danych. Więcej informacji na ten temat zawiera sekcja Zapytania.
Gadżety Zawartość
Gadżet Zawartość umożliwia dodanie tekstu (łącznie z hiperłączami) do tablicy wskaźników. Panel Wizualizuj gadżet związany z gadżetem Zawartość zawiera ten sam pasek narzędzi formatowania, który jest wyświetlany w polach HTML w aplikacji Workspaces.
Gadżety Łącze
Gadżety Łącze umożliwiają dodawanie łączy do innych witryn internetowych lub miejsc w obrębie aplikacji Workspaces. Do jednego gadżetu Łącze można dodać kilka łączy, a podczas dodawania kolejnych zmienia się ich rozmieszczenie, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Gdy w gadżecie Łącze nie ma już miejsca, dodanie kolejnego łącza powoduje zmianę ostatniego łącza na Więcej łączy, które umożliwia dostęp do dodatkowych łączy.
Aby dodać gadżet Łącze:
- Kliknij opcję Dodaj nowy gadżet, a następnie kliknij opcję Łącze.
Zostanie wyświetlony panel umożliwiający skonfigurowanie gadżetu. - Za pomocą opcji dostępnych w obszarze Układ ustaw wygląd gadżetu Łącza. Układ Pionowy jest wyższy i ma wyśrodkowaną ikonę oraz etykiety, natomiast układ Poziomy jest niższy, a ikona znajduje się po lewej stronie etykiet, które są wyrównane do lewej strony.
- Ustaw Nieprzeźroczystość gadżetu Łącza, co jest szczególnie przydatne w przypadku ustawienia obrazu jako tła kompozycji (więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Kompozycje w aplikacji Workspaces).
- Można także zaznaczyć pole wyboru Wstaw odstęp, aby dodać odstępy między kafelkami w gadżecie Łącza.
- Kliknij opcję Nowe łącze.
Pozycja Nowe łącze pojawi się na liście Gadżety łącza.
Można usuwać łącza, klikając symbol x na łączu znajdującym się na liście Gadżety łącza, oraz zmienić ich kolejność za pomocą strzałek w górę i w dół znajdujących się obok listy Gadżety łącza.
- Wybierz typ łącza, które chcesz dodać: Zapytanie, Tablica wskaźników, Adres URL lub Proces.
Panel zostanie zaktualizowany polami odpowiednimi dla wybranego typu łącza.
Kliknij przycisk Zmień w obszarze Wybrany typ łącza po lewej stronie panelu, aby wybrać inny typ łącza.
Zapytanie: należy wybrać wymagany moduł, obiekt, a następnie zapytanie.
Tablica wskaźników: należy wybrać wymaganą tablicę wskaźników.
Adres URL: należy wprowadzić wymagany Adres URL łącza:
W przypadku łączy do witryn internetowych należy wprowadzić pełny adres URL zaczynający się ciągiem znaków https://
(na przykład https://www.ivanti.com/ dla strony głównej firmy Ivanti).
W przypadku łączy do innych stron w obrębie aplikacji Workspaces należy wprowadzić adres URL określony względem strony głównej aplikacji Workspaces, zaczynający się od symbolu #.
(na przykład #/servicecatalogue dla katalogu usług)
Proces: należy wybrać wymagany moduł i obiekt, a następnie z listy Cykl życia wybrać wymagany proces. W razie potrzeby można następnie wybrać Szablon.
- Wprowadź Tytuł łącza i Opis łącza.
- Wybierz Ikonę łącza, Kolor łącza i Kolor tekstu łącza.
- Odpowiednio do potrzeb dodaj kolejne łącza za pomocą opcji Nowe łącze, a następnie kliknij przycisk OK.
Gadżet zostanie zaktualizowany na tablicy wskaźników. - Kliknij opcję Zapisz tablicę wskaźników, aby zapisać zmiany projektu tablicy wskaźników.
Kalendarze
Istnieje możliwość powiązania kalendarza terminów z dowolnym obiektem w bazie danych. W szczególności z elementami konfiguracji i użytkownikami. Dzięki temu użytkownicy mogą zobaczyć zaplanowane terminy dla różnych elementów zdefiniowanych w widoku kalendarza Service Desk. Można też dodać terminy spotkań do elementów w ramach procesu, zapewniając, że każda zaplanowana praca zostanie zarejestrowana wraz z innymi danymi tego procesu.
Aby dodać gadżet kalendarza do tablicy wskaźników w aplikacji Workspaces:
- W aplikacji Workspaces otwórz tablicę wskaźników, którą chcesz edytować, a następnie kliknij przycisk
w jej nagłówku.
Tablica wskaźników stanie się dostępna do edycji. - Kliknij opcję Dodaj nowy gadżet.
Zostanie wyświetlony panel Wybierz typ gadżetu. - Kliknij opcję Kalendarz.
Zostanie wyświetlony panel Wizualizuj gadżet. - Wypełnij górną część okna dialogowego w następujący sposób:
Nazwa gadżetu — wpisz tytuł, który ma być wyświetlany nad kalendarzem.
Okres — wybierz przedział czasu, który ma być wyświetlany w kalendarzu.
Typ wyświetlania — wybierz Dzień, Tydzień, Miesiąc lub Plan dnia.
Jeśli Typ wyświetlania jest ustawiony na Plan dnia i nie zostanie ustawiona wartość opcji Okres, w gadżecie kalendarza wyświetlany jest bieżący tydzień.
Sekcja Konfiguracje kalendarza umożliwia dodawanie do gadżetu kalendarza terminów spotkań dla jednego lub większej liczby elementów, które w Projektancie obiektów mają ustawione zachowanie Do zaplanowania. (Informacje na temat dodawania tego zachowania można znaleźć w oddzielnym centrum pomocy systemu Service Desk).
- Wpisz Tytuł pierwszego elementu, który ma zostać dodany do kalendarza, a następnie wypełnij dla tego elementu następujące pola:
Kolor — wybierz kolor tła dla terminów wybranego obiektu w kalendarzu. Ułatwia to rozróżnianie terminów związanych z różnymi obiektami, które znajdują się w tym samym kalendarzu.
Typ obiektu do zaplanowania — wybierz typ obiektu biznesowego do zaplanowania, który ma zostać dodany do kalendarza. Na przykład Stacja robocza.
Obiekt do zaplanowania — wybierz instancję obiektu, która ma być wyświetlana w kalendarzu. Na przykład Stacja robocza_001. - Aby dodać kolejne elementy do kalendarza, kliknij opcję Nowa konfiguracja i wypełnij pola nowego elementu poniżej opcji Konfiguracje kalendarza.
- Po dodaniu wszystkich żądanych elementów do kalendarza kliknij przycisk OK, a następnie kliknij przycisk Zapisz tablicę wskaźników.
Gadżet kalendarza zostanie dodany do tablicy wskaźników.
Wyszukiwanie
Gadżet wyszukiwania umożliwia przeszukiwanie wszystkich elementów lub tylko elementów konkretnych kategorii, na przykład zmiana, zasób itp.
Informacje na temat konfigurowania wyszukiwania wiedzy i korzystania z klasyfikacji wiedzy można znaleźć w sekcji Co to jest zarządzanie wiedzą?.
Aby dodać gadżet Wyszukiwanie:
- Kliknij opcję Dodaj nowy gadżet, a następnie kliknij opcję Wyszukiwanie.
Gadżet zostanie dodany do tablicy wskaźników i zostanie wyświetlony panel Wizualizuj gadżet. - Wpisz w polu Nazwa gadżetu wartość, która ma być wyświetlana.
- W razie potrzeby w sekcji Klasyfikacje za pomocą strzałek rozwiń drzewo i wybierz konkretną kategorię, którą będzie można przeszukiwać, a następnie kliknij przycisk OK.
Wybrane kategorie zostaną wyświetlone pod polem wyszukiwania. Jeśli nie zostaną wybrane żadne filtry klasyfikacji, funkcja wyszukiwania będzie przeszukiwać wszystkie kategorie. - Ustaw wymagany rozmiar gadżetu, a następnie zapisz i zamknij projekt tablicy wskaźników.
Istnieją dwa sposoby użycia gadżetu Wyszukiwanie:
- Podczas wpisywania tekstu w polu Szukaj na liście rozwijanej znajdującej się pod tym polem wyświetlane są wyniki zgodne z wpisywanym tekstem. Kliknij pozycję z listy rozwijanej, aby ją otworzyć.
- Wpisz tekst w polu, a następnie kliknij przycisk Szukaj, aby wyświetlić stronę wyników wyszukiwania.
W obu przypadkach można użyć dowolnych przycisków kategorii, które zostały skonfigurowane pod polem Szukaj, aby ograniczyć wyszukiwanie do określonego obszaru.
Istnieje możliwość tworzenia wyrażeń wyszukiwania przy użyciu operatorów I LUB oraz NIE, jak również symboli wieloznacznych * oraz ?. Więcej informacji na temat tworzenia wyrażeń wyszukiwania można znaleźć w sekcji Co to jest zarządzanie wiedzą?.