Komponenty procesu
W poniższej sekcji przedstawiono pewne nowe pojęcia oraz terminologię stosowaną w Projektancie procesów. Bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych elementach można znaleźć w dalszych sekcjach tego rozdziału.
Każdy proces może składać się z następujących komponentów:
Punkt startowy
Punkty startowe umożliwiają utworzenie instancji działań automatycznych przed zdefiniowaniem stanu początkowego procesu. Więcej informacji na temat punktów startowych można znaleźć w sekcji Punkty startowe.
Stany
Stany są etapami wykonywania procesu. Każdy proces musi mieć stan Początek oraz stan Koniec. Stan Początek jest stanem, w którym proces zostaje rozpoczęty i tworzona jest nowa instancja odpowiedniego obiektu biznesowego. Stan Koniec jest stanem, w którym proces staje się dostępny tylko do odczytu. Zaleca się, aby rozpoczynać tworzenie nowego procesu od dodania stanów Początek i Koniec, a dopiero potem dodawać pozostałe komponentu procesu.
Więcej informacji na temat stanów można znaleźć w sekcji Stany.
Instancje działań:
Instancja działania definiuje, co użytkownik może zrobić na określonym etapie procesu. Istnieją trzy typy instancji działań:
- Instancje działań standardowych, które powodują przejście procesu z jednego stanu do innego. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Działania ręczne.
- Instancje działań automatycznych, które występują podczas zmiany stanu. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Działania automatyczne.
- Instancje działań opcjonalnych, które nie zmieniają stanu procesu (tzn. jego przejścia do kolejnego etapu), takie jak dodanie notatki, ustawienie przypomnienia lub przypisanie obiektu biznesowego. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Działania opcjonalne.
Podczas projektowania procesu czasami trzeba wprowadzić zmiany do obiektu lub okna, które jest używane przez proces. Można to zrobić z poziomu diagramu procesu, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę wymaganego działania, a następnie klikając polecenie Modyfikuj okno działania albo Modyfikuj obiekt działania. Okno lub obiekt działania zostanie wyświetlony w odpowiednim projektancie. Z niektórymi działaniami może być powiązanych wiele okien. W takiej sytuacji zostaje wyświetlone okno dialogowe umożliwiające wybór wymaganego okna.
Przypisania
Przypisania są jednymi z najważniejszych komponentów procesu. Zapewniają one, że proces znajduje się zawsze na liście obciążeń przynajmniej jednego użytkownika i jest stale widoczny. Procesy można przypisywać do ról, grup lub użytkowników. Zwykle następuje to automatycznie. Dla każdego procesu powinno istnieć przynajmniej jedno przypisanie.
Istnieją dwa typy przypisań:
- Przypisanie automatyczne — tworzone automatycznie na podstawie informacji skonfigurowanych w Projektancie procesów bez udziału użytkownika.
- Przypisania ręczne — tworzone przez użytkownika, który ręcznie wybiera, komu zostanie przypisany dany proces.
Więcej informacji na temat przypisań można znaleźć w sekcji Przypisania.
Korzystając z narzędzia zatwierdzania procesów, można skonfigurować wysyłanie wiadomości e-mail zawierających łącze do odpowiedniego procesu w komponencie Web Desk. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Narzędzie zatwierdzania procesów.
Zadania
Zadania są procesami podrzędnymi. Każde zadanie może mieć własny proces składający się z przypisań, instancji działań itd. i każde zadanie ma stany Początek oraz Koniec. Można na przykład określić, kto będzie implementować i kończyć zadanie, oraz zaplanować, kiedy zadanie musi zostać zakończone. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Zadania.
Warunki wstępne
Warunek wstępny jest warunkiem, który musi być spełniony, aby dostępna była instancja działania, która po nim występuje. Na przykład aby działanie rozwiązania stało się dostępne, muszą zostać zakończone wszystkie zadania. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Warunki wstępne.
Decyzje
Każda decyzja ma wynik pozytywny i negatywny. Jeśli wynik jest negatywny, proces przechodzi na pewien etap, a jeśli jest pozytywny, następuje przejście na inny etap procesu. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Decyzje.
Reguły procesów
Każdy proces musi mieć stany Początek i Koniec oraz przynajmniej jedno działanie. Aby system mógł zweryfikować proces, a użytkownik mógł go aktywować, wszystkie węzły procesu muszą być połączone. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Weryfikowanie i aktywowanie procesów.